به سايت معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ايران خوش آمديد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1649
 بازدید امروز : 246
 کل بازدید : 893617
 بازدیدکنندگان آنلاين : 9
 زمان بازدید : 0.7060
صفحه اصلي > واحدهای ستادی > گروه تخصصی مبارزه با بیماریها > بیماریهای غیر واگیر > آشنايي با برنامه های غيرواگير  > برنامه غربالگري كم كاري مادرزادي تيروئيد 
برنامه غربالگري كم كاري مادرزادي تيروئيد
 

شيوع بالاي بيماري هيپو تيروئيدي مادر زادي و عوارض جبران ناپذير مغزي بيماري در صورت عدم تشخيص و درمان به موقع كه جز با انجام غربالگري قابل پيشگيري نمي باشد و مقرون به صرفه بودن اجراي برنامه در كشور  ، وزارت بهداشت را بر آن داشت  تا برنامه غربالگري را در سطح ملي برنامه ريزي نمايد.
پس از سال ها اجراي ازمايشي برنامه در استان هاي منتخب  و تحليل نتايج به دست آمده (از سال 1382 ) بالاخره در مهر سال 1384 برنامه در سيستم سلامت كشور ادغام شد.
اين برنامه يكي از موفق ترين برنامه ها بوده و ظرف مدت كوتاهي به پوشش 95درصد ، در كل كشور رسيد .از شروع برنامه تا كنون در 100 درصد بيماران شناسايي شده ضريب هوشي در محدوده طبيعي بوده است كه بيانگر موفقيت چشمگير اجراي برنامه است .
در برنامه هاي غربالگري نوزادان در ايران نمونه گيري از پاشنه پا در روزهاي 3 تا 5 پس از تولد  در مراكز بهداشتي درماني  تحت پوشش و توسط پرسنل آموزش ديده ، بر روي كاغذ كاغذ فيلتر مخصوص و مورد تاييد وزارت بهداشت انجام مي شود.نمونه هاي تهيه شده در دماي اتاق خشك شده و در پاكت مخصوص به آزمايشگاه مرجع انتقال داده مي شوند. موارد مشكوك توسط كارشناسان برنامه غربالگري پيگيري و در صورت تاييد بيماري توسط پزشكان  منتخب برنامه تحت درمان قرار مي گيرند.

 درباره ي غربالگري كم كاري مادرزادي تيروئيد بيش تر بدانيم: 

 

  شناسنامه اجرايي برنامه دستورالعمل اجرايي برنامه
  آمارها و شاخص هاي برنامه فرم ها
  تازه هاي علمي برنامه اسامي مراكز غربالگري
  اخبار و رويدادها اسامي كارشناسان برنامه
  منابع و سايتها رسانه هاي آموزشي برنامه

 

 

مراحل اجرای برنامه غربالگری نوزادان بستری در بیمارستان

جهت دریافت فایل اینجا را کلیک کنید

 

 

پیوندهای مفید