به سايت معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ايران خوش آمديد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1162
 بازدید امروز : 36
 کل بازدید : 893782
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.7270
صفحه اصلي > واحدهای ستادی > گروه تخصصی مبارزه با بیماریها > بیماریهای غیر واگیر > آشنايي با برنامه های غيرواگير  > برنامه پيشگيري و كنترل بيماري فنيل كتونوري 
برنامه پيشگيري و كنترل بيماري فنيل كتونوري


 

فنیل آلانین یک اسید آمینه ضروری است. چنانچه از فنیل آلانین مواد غذایی در بدن برای ساخت پروتئین استفاده نشود، این ماده بطور طبیعی تجزیه می گردد.کودک مبتلا در ابتدای تولد طبیعی است و عقب ماندگی ذهنی بتدریج پیشرفت می کند و طی چند ماه آشکار می شود. کودک در صورتی که تحت درمان قرار نگیرد، به ازاء هر ماه 4 نمره از IQ او کاسته خواهد شد و تا پایان سال اول 50 نمره از IQ را از دست خواهد داد. عقب ماندگی مغزی در این بیماری شدید است و کودک مبتلا پرفعالیتی همراه با حرکات بی هدف پیدا می کند. اغلب بیماران مبتلا،  نیاز به مراقبت مخصوص دارنداین بیماری در بدو تولد با اندازه گیری فنیل آلانین خون قابل تشخيص است. كافي است چند قطره خون مویرگی بر روی کاغذ فیلتر گرفته شود و به آزمایشگاه منتخب ارسال، تا آزمايش لازم انجام گردد.ين برنامه يكي از موفق ترين برنامه ها بوده و ظرف مدت كوتاهي به پوشش 95درصد ، در كل كشور رسيد .از شروع برنامه تا كنون در 100 درصد بيماران شناسايي شده ضريب هوشي در محدوده طبيعي بوده است كه بيانگر موفقيت چشمگير اجراي برنامه است .
در برنامه هاي غربالگري نوزادان در ايران نمونه گيري از پاشنه پا در روزهاي 3 تا 5 پس از تولد  در مراكز بهداشتي درماني  تحت پوشش و توسط پرسنل آموزش ديده ، بر روي كاغذ كاغذ فيلتر مخصوص و مورد تاييد وزارت بهداشت انجام مي شود.نمونه هاي تهيه شده در دماي اتاق خشك شده و در پاكت مخصوص به آزمايشگاه مرجع انتقال داده مي شوند. موارد مشكوك به بیماری فنیل کتون اوری توسط كارشناسان برنامه غربالگري پيگيري و درصورت تایید بیماری به بیمارستان مرجع کنترل بیماری فنیل کتون اوری  در دانشگاه ، بیمارستان حضرت علی اصغر ارجاع داده می شوند . والدین کودک نیز جهت مشاوره و پیشگیری از تولد فرزند مبتلا به واحد های مشاوره ژنتیک ارجاع داده می شوند. توجه داشته باشید که داشتن فرزند مبتلا بار مالی زیادی بر خانواده و جامعه تحمیل می نماید.

درباره ي بیماری فنیل کتون اوری بيش تر بدانيم: 

 

      شناسنامه اجرايي برنامه     دستورالعمل اجرايي برنامه
      آمارها و شاخص هاي برنامه     فرم ها
      تازه هاي علمي برنامه     اسامي مراكز غربالگري
       اخبار و رويدادها      اسامي كارشناسان برنامه
       منابع و سايتها      رسانه هاي آموزشي برنامه

 

پیوندهای مفید